Worldwide Reading Commemorating the Centenary of the Armenian Genocide on 21th April 2015

The international literature festival berlin (ilb) and the Lepsiushaus Potsdam are calling for a worldwide reading on 21 April 2015 – the day that marks 100 years since the beginning of the Armenian Genocide.

APPEAL

Several hundred Armenian intellectuals – poets, musicians, parliamentary representatives and members of the clergy – were arrested in Constantinople (today Istanbul) on 24 April 1915, and deported to the Turkish interior where most of them were murdered. It was the start of a crime against humanity. The extermination of the Armenians during World War One was the first systematically planned and executed genocide of modern times. More than a million Armenians in the Ottoman Empire died during this genocidal campaign.

The events took place before the eyes of the whole world and were clearly documented by German, Austro-Hungarian, Italian, American, Scandinavian, Armenian and Ottoman sources as well as by a great number of historical research projects. As early as August 1915, The New York Times reported on a methodically planned programme of ethnic cleansing and extermination which was unprecedented in history up to that time. The German Reich’s government, which was allied to the Ottoman Empire, reached the same conclusions without undertaking anything against what was happening.

The Turkish political world denies the Armenian Genocide up to the present day, although the facts have been known for more than a hundred years. The Indian writer Arundhati Roy has spoken publicly about this scandal on many occasions, including at the 2009 International Literature Festival Berlin.

A great number of Armenian voices were silenced in 1915 and in the years thereafter. Since then, others have become loud and have spoken out against forgetting, among them an increasing number of voices from the democratic Turkish civil society. In remembrance of the victims and in association with the demand for international recognition of the genocide, we are calling for a worldwide reading on 21 April 2015, with literary texts from Armenian authors, among them Siamanto, Komitas, Yeghishe Charents, William Saroyan, Hovhannes Shiraz, Paruyr Sevak, Hakop Mntsuri, Silva Kaputikian, Varujan Vosganian and Hrant Dink.

First signatories: Rolf Hosfeld, Konrad Kuhn, Hasmik Papian, Ulrich Schreiber

Aufruf (Dänisch)
Aufruf (Ostarmenisch)
Aufruf (Englisch)
Aufruf (Französisch)
Aufruf (Italienisch)
Aufruf (Rumänisch)
Aufruf (Russisch)
Aufruf (Spanisch)
Aufruf (Türkisch)
Aufruf (Westarmenisch)

SIGNATORIES

Ragnhild Aasland Sekne (Norway), Héctor Abad (Colombia), Leila Aboulela (Sudan/UK), Mahmoud Abuhashhash (Palestine), Omar Akbar (Afghanistan/Germany), Taner Akcam (USA), Dogan Akhanli, (Turkey/Germany), Alaa al-Aswani (Egypt), Fadhil Al-Azzawi (Iraq/Germany), Claribel Alegría (Nicaragua), Eugenijus Ališanka (Lithuania), Badria Al Shihi (Oman), Martin Amis (UK/USA), Shane Anderson (USA/Germany), María Teresa Andruetto (Argentina), Antoaneta Anguelova (Bulgaria), Kwame Anthony Appiah (USA), Sima Aprahamian Hovhannessian (Canada), Asdeghik Arabian (Canada), Lindita Arapi (Albania/Germany), Chloe Aridjis (Mexico/UK), Elena Armenescu (Romania), Gabriele von Arnim (Germany), Ana Arzoumanian (Argentina), John Ashbery (USA), Jan Assmann (Germany), Christos Asteriou (Greece), Anahit Astoyan (Armenia), Hrayr Attarian (USA), Hagop Avedikian (Armenia), Evangelia Avloniti (Greece), Jean Claude Awono (Cameroon), Ricardo Azevedo (Brazil), Kathryn Babayan (USA), Bianca Bagatourian (USA), Peter Balakian (USA), Güner Yasemin Balci (Germany), John Balian (USA), Susan Barba (USA), Maria Cecilia Barbetta (Argentina/Germany), Priya Basil (UK/Germany), Adrinée Basler (Switzerland), Yahia Belaskri (Algeria/France), Viken Berberian (Lebanon/USA), Carmen Berenguer (Chile), Corina Bernic (Romania), Charles Bernstein (USA), Wolf Biermann (Germany), Maxim Biller (Germany), Carol Birch (UK), Manfred Bissinger (Germany), Hans Peter Bleuel (Germany), Christoph Blum (Switzerland), Alistair Ian Blyth (UK), Dieter Boden (Germany), Mirko Bonné (Germany), Yves Bonnefoy (France), Wojciech Bonowicz (Poland), Houry Boyamian (USA), Coral Bracho (Mexico), Anneke Brassinga (Netherlands), Breyten Breytenbach (South Africa/France/USA), Pam Brown (Australia), Hans Christoph Buch (Germany), Nerine Buhlert (Germany), Lydia Cacho (Mexico), Francesc Capdevila (Spain), Rafael Cardoso (Brazil), Brian Castro (Australia), Raquel Chalfi (Israel), Stéphane Chaumet (France), Amir Hassan Cheheltan (Iran), Noam Chomsky (USA), Hamish Clayton (New Zealand), John M. Coetzee (South Africa/Australia), Bora Ćosić (Croatia/Germany), João Paulo Cuenca (Brazil), Mihran Dabag (Germany), Achmat Dangor (South Africa), Edwidge Danticat (Haiti/USA), Leon De Winter (Netherlands), Aleš Debeljak (Slovenia), Gassia Deuvletian (Egypt), Lena Divani (Greece), Jörn Donner (Finland), Ariel Dorfman (Argentina/Chile), Jabbour Douaihy (Lebanon), György Dragomán (Hungary), Marcus Drlicek (Austria), Noel Drorian (USA), Tanja Dückers (Germany), Paul Dutton (Canada), Tom Egeland (Norway), Reimer Boy Eilers (Germany), Ashur Etwebi (Lybia), Rosana Faría (Venezuela), Gertrude Fester (Rwanda), Marcello Flores (Italy), Gerdlin Friedrich (Germany), Tope Folarin (Nigeria/USA), Carolyn Forche (USA), Luis Galar (Colombia), Christine Gardon (France), Tuncay Gary (Germany), Gurgen Gasparyan (Armenia), René Gevorkaraghi (Germany), Isaac Goldemberg (Peru/USA), Ara Grigorian (USA), Peter Goldsworthy (Australia), G. M. Goshgarian (France), Georgi Gospodinov (Bulgaria), Veruschka Götz (Germany), Dieter M. Gräf (Germany), Gintaras Grajauskas (Lithuania), Günter Grass (Germany), Judith Grohmann (Österreich), David Grossman (Israel), Dilek Güven (Germany), Reinald Gussmann (Germany), Lars Gustafsson (Sweden), Claus Guth (Germany), Ha Jin (China/USA), Christoph Haacker (Austria/Germany), Agop J. Hacikyan (Canada), Marilyn Hacker (USA), Rawi Hage (Lebanon/Canada), Joy Harjo (USA), Kevin Hart (Australia/USA), Elke Hartmann (Germany), Josef Haslinger (Austria/Germany), Robert Hass (USA), Milton Hatoum (Brazil), Esther Heboyan (France), Hannes Heer (Germany), Frank Heibert (Germany), Wolfgang Hermann (Austria), Edgar Hilsenrath (Germany), Ala Hlehel (Palestine), Tessa Hofmann (Germany), Nellie Hogikyan (Canada), Franz Hohler (Switzerland), Barbara Honigmann (Germany/France), Ulrich Horstmann (Germany), Rolf Hosfeld (Germany), David Howard (New Zealand), Tendai Huchu (Zimbabwe/UK), Iman Humaydan (Lebanon), Michal Hvorecký (Slovakia), J. K. Ihalainen (Finland), Christos Ikonomou (Greece), Hilde Susan Jaegtnes (Norway), Willi Jasper (Germany), Gerald Jatzek (Austria), Elfriede Jelinek (Austria), Dileep Jhaveri (India), Jerry Jirair Tutunjian (Canada/Armenia), Gail Jones (Australia), Peter Stephan Jungk (Austria/France), Nina Jurisch (Germany), Raffi Kantian (Germany), Meliné Karakashian (USA), Marine Karoyan (Armenia), Nare Karoyan (Armenia), Sema Kaygusuz (Turkey), Navid Kermani (Germany), Corinna Kirchhoff (Germany), Erling Kittelsen (Norway), Ulrich Klan (Germany), Claude Klein (Israel), Reinhard Kleist (Germany), Sibylle Knauss (Germany), Gerd Koenen (Germany), Wayne Koestenbaum (USA), Rober Koptas (Turkey), Lola Koundakjian (USA), Julia Kramer (Armenien), Nancy Kricorian (USA), Brigitte Kronauer (Germany), Hasso Krull (Estonia), Joseph Anton Kruse (Germany), Judith Kuckart (Germany), Konrad Kuhn (Germany/Austria), Vyacheslav Kupriyanov (Russia), Amara Lakhous (Algeria/Italia), Nam Le (Vietnam/Australia), Christoph Leisten (Germany), Liao Yiwu (China/Germany), Werner Löcher-Lawrence (Germany), Daniela Lucato (Italy/Germany), AndriSnærMagnason (Island), Birgit Mahnkopf (Germany), Geert Mak (Netherlands), Vasyk Makhno (Belorussia/USA), Afrizal Malna (Indonesia), Norman Manea (Romania/USA), Alberto Manguel (Argentina/Canada/France), Kapur, Manju (India), Tigran Mansurian (Armenia), Émile Martel (Canada), Vahram Martirosyan (Armenia), Herbert Mauer (Austria), Manfred Maurenbrecher (Germany), Markus Meckel (Germany), Amanda Michalopoulou (Greece), Anni Minassian (Australia), Muriel Mirak-Weißbach (Germany), Pankaj Mishra (India/UK), Hala Mohammad (Syria/France), George Momogos (South Africa), Quim Monzo (Spain), Reinaldo Moraes (Brazil), Danny Morrison (Ireland), Petra Morsbach (Germany), Michel Mossessian (France/UK), Fatma Müge Göcek (USA), Karl Otto Mühl (Germany), Herta Müller (Romania/Germany), Birgit Müller-Wieland (Austria/Germany), Verónica Murguía (Mexico), Claude Mutafian (France), Eileen Myles (USA), Bahiyyih Nakhjavani (Iran/France), Alberto Nessi (Switzerland), Quito Nicolaas (Netherlands Antilles), Bernard Noël (France), Hege Newth Nouri (Norway), Florence Noiville (France), Eylem Özdemir-Rinke (Turkey/Germany), Aline Ohanesian (USA), Hans-Christian Oeser (Germany), Michael Ondaatje (Canada), Dr. Elisabeth Ondrak-Zohrab (Austria), Anna Onichimowska (Poland), Amir Or (Israel), Haralampi Oroschakoff (Bulgaria/Germany/France), Jorge Palma (Uruguay), Sigurdur Pálsson (Iceland), Anna Maria Pammer (Austria/Germany), Orhan Pamuk (Turkey/USA), Hasmik Papian (Armenia/Austria), Tim Parks (UK), Rubina Peroomian (USA), Andras Petöcz (Hungary), Helene Pilibosian (USA), Elisabeth Plessen (Germany), Martin Pollack (Austria), Jean Portante (Luxembourg/France), Kristina Quintano (Norway), Ahmed Rashid (Pakistan), Fernando Rendón (Colombia), Moritz Rinke (Germany), Viola Roggenkamp (Germany), Gabriel Rosenstock (Ireland), Said (Germany), Robert Samoian (France), Alejandro Sánchez-Aizcorbe (Peru/USA), Neftalí Sandoval-Vekarich (Colombia/Serbia), Boualem Sansal (Algeria), Roger Santivanez (Peru), Mayra Santos-Febres (USA/Puerto Rico), Faraj Sarkohi (Iran), Judith Saryan (USA), Norbert Scheuer (Germany), Friederike Schinagl (Germany), Thomas Schmid (Germany), Peter Schneider (Germany), Julius Schoeps (Germany), Ulrich Schreiber (Germany), Henriette Schroeder (Austria), Christa Schuenke (Germany), Hermann Schulz (Germany), Alice Schwarzer (Germany), Taiye Selasi (UK/Italy), Eduardo Sguiglia (Argentina), Elif Shafak (Turkey/UK), Pargev Shahbazyan (Armenia), Nicholas Shakespeare (UK), Adania Shibli (Palestine/Germany), Samuel Shimon (Iraq/UK), Lorne Shirinia (Canada), Wolf Siegert (Germany), Rafał Skarżycki (Poland), Marsha Skrypuch (Canada), Folker Skulima (Germany), Ostap Slyvynsky (Ukraine), Tzveta Sofronieva (Bulgaria), Robinson Solo (Republic of the Congo), Dimitris Sotakis (Greece), Ersi Sotiropoulos (Greece), Peter Stamm (Switzerland), Robert Max Steenkist (Colombia), Ronald Grigor Suny (USA), George Szirtes (UK), Jüri Talve (Estonia), Janne Teller (Denmark), Ece Temelkuran (Turkey), Johannes Houwink ten Cate (Netherlands), Habib Tengour (Algeria/France), Annie Terny (Paris), Pierre Terzian (France), Berdj Terzian (Egypt), Seta Terzian (Egypt), Annika Thor (Sweden), Gayané Tosonian (France/Lebanon), Dubravka Ugrešić (Croatia/Netherlands/USA), Ko Un (South Korea), Jane Urquhart (Canada), Raphael Urweider (Switzerland), Thanassis Valtinos (Greece), Stefaan Van den Bremt (Belgium), David Van Reybrouck (Belgium), Mario Vargas Llosa (Peru/Spain), Ortensia Visconti (Italy/Spain), Katharina Vogel-Schmitt (Germany), Peter Völker (Germany), István Vörös (Hungary), Varujan Vosganian (Romania), Barbara Wahlster (Germany), Anne Waldman (USA), Dana Walrat (USA/Armenia), Nyein Way (Myanmar), Ian Wedde (New Zealand), Wolf Christian von Wedel Parlow (Germany), Suse Weisse (Germany), Irvine Welsh (UK), Johanna Wernicke-Rothmayer (Germany), Herb Wharton (Australia), Ernest Wichner (Romania/Germany), Herbert Wiesner (Germany), Robert Wilson (USA/France), Jack Njdeh Yaghoubian (USA), Oksana Zabuzhko (Ukraine), Zyranna Zateli (Greece), Jovan Zivlak (Serbia), Roger Sanivanez (Peru)

TEXTS

Varujan Vosganian: The Book of Whispers (Deutsch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers Kurzversion (Deutsch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers (Arabisch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers (Armenisch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers (brasilianisches Portugiesisch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers Kurzversion (brasilianisches Portugiesisch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers (Bulgarisch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers (Tschechisch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers (Dutch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers (Englisch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers (europäisches Portugiesisch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers Kurzversion (europäisches Portugiesisch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers (Französisch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers Kurzversion (Französisch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers (Hebräisch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers (Ungarisch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers (Italienisch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers Kurzversion (Italienisch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers (Norwegisch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers (Persisch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers (Polnisch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers (Rumänisch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers (Russisch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers (Spanisch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers Kurzversion (Spanisch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers (Schwedisch)
Varujan Vosganian: The Book of Whispers (Turkish)

PARTICIPANTS

Argentina

Organiser: Asociación Cultural Armenia

Venue: DAIN, La Usina Cultural, Thames 1905, Buenos Aires

Time: 5 pm

Website: http://www.artbridge.am

Organiser: Armenian Literature Foundation and Mass Media Educational Center of Yerevan State University

Venue: 5 Alex Manoogian, Yerevan

Time: 3.30 pm

Additional information: This reading will be covered by the Public TV, since the Mass Media Center work in close cooperation with them

Organiser: Dr. Marine Karoyan

Venue: Tekeian Art Center

Participants: The discussion will be led by musician, art critic Dr. Marine Karoyan

Organiser: Rubina Peroomian, The Armenian Educational Foundation Yerevan, Armenian Genocide Museum-Institute

Venue: Armenian Genocide Museum-Institute, Yerevan

Time: 4 pm

Organiser: Julia Kramer

Venue: Russisch-Armenisch (Slawische) Universität, 123 Hovsep Emin str., Yerevan, 0051, Armenien

Time: 11 am – 1 pm

Website: http://www.rau.am/eng

Organiser: Anna Hunanyan

Venue: The office of the ”Center of Juridical-political and cultural diplomacy”NGO (Armenia,Yerevan, Argishti 7/6, 90)

Time: 3 pm

Organiser: Angela Nerenz and DAAD Armenien

Venue: Cafesjian Center for the Arts, 10 Tamanyan Street, Yerevan 0009

Time: 7 – 9 pm

Website: http://www.cmf.am/ 

Organiser: literary festival “Literary Ark”

Venue: The State Musical Chamber Theatre, 58 Mesrop Mashtots Ave., Yerevan

Time: 4 pm

Participants: Alan Whitehorn, Ashot Gabrielyan, Dana Walrath, Eduard Harenc, Ghukas Sirunyan, Hermine Navasardyan, Housik Ara, Karine Ashughyan, Khachik Manukyan, Marcella Polain, Meline Toumani, Tadevos Tonoyan, Tigran Gaboyean, Sago Arean

Website: http://www.litark.am/

Australia

Organiser: Anni Minassian – Armenian Book Club Australia

Venue: Theme and Variations Studios, WIlloughby, Sydney

Time: 7 pm

Organiser: Jackie Mansourian, PEN Melbourne

Venue: Athenaeum Library, Level 1, 188 Collins Street, Melbourne

Time: 6.30 – 8.30 pm

Participants: Readers and Performance: Robert Manne, Arnold Zable  Judith Buckrich, Chrisitne McKenzie, Josephie Scicluna, Phil Carrol, Nayri Black, Arto Oksayan, Hidayet Ceylan, Jackie Mansourian.

Website: http://www.melbournepen.com.au/2015/04/01/event-worldwide-reading-commemorating-centenary-of-the-armenian-genocide/

Austria

Organiser: Kulturzentrum bei den Minoriten, Internationales Haus der Autor und Autorinnen Graz, ISOP, JUKUS

Venue: Kulturzentrum bei den Minoriten / Großer Minoritensaal, Mariahilferplatz 3, 8020 Graz

Time: 8 pm

Participants: Seher Cakir, Natascha Gangl, Laszlo Garaczi, Gerald Hartwig, Jogdor Obid, Ildiko Noemi Nagy, Albana Shala, Andrea Stift, Juan Carlos Sungurlian

Website: http://www.kultum.at/?d=worldwide-reading

Organiser: Anna Pfeiffer, FREIRAD 105.9 (Radio)

Venue: FREIRAD, Freies Radio Innsbruck

Website: http://www.freirad.at/

Organiser: Die Österreichisch-armenische Kulturgesellschaft, Wien in collaboration with Arco-Verlag, Wien / Wuppertal

Venue: Haus der Armenischen Kultur, Hadikgasse 28, 1140 Wien

Time: 7.30 pm

Participants: Konrad Kuhn (translator) and Christoph Haacker (publisher)

Belgium

Organiser: Thorsten Baensch, Aïda Kazarian

Venue: Brüssels

Organiser: Ioana Belu, Anita Bernacchia, EuropaNova

Venue: Bookshop EuropaNova, Brüssel

Website: http://www.europanova.be/

Bolivia

Organiser: Frau Biyú Suárez, Bolivian PEN Centre

Venue: Plaza Callejas, Santa Cruz

Time: 7 pm

Brazil

Organiser: Lenira Buscato

Venue: Bandeirantes School, Rua Estela, 268 – Vila Mariana, São Paulo

Website: http://colband.net.br/

Organiser: Sibila journal

Venue: Sao Paulo

Bulgaria

Organiser: Hripsime Erniasyan, AGBU (Armenian General Benevolent Union), Plovdiv Chapter

Venue: Ethnographic Museum, Plovdiv

Time: 6 pm

Organiser: Hripsime Erniasyan, AGBU (Armenian General Benevolent Union), Plovdiv Chapter

Venue: Rouse

Organiser: Hripsime Erniasyan, AGBU (Armenian General Benevolent Union), Plovdiv Chapter

Venue: Sliven

Organiser: Hripsime Erniasyan, AGBU (Armenian General Benevolent Union), Plovdiv Chapter

Venue: Hristo Smirnenski Library, Haskovo

Time: 6 pm

Organiser: Hripsime Erniasyan, AGBU (Armenian General Benevolent Union), Plovdiv Chapter

Venue: Veliko Tarnovo

Organiser: Hripsime Erniasyan, AGBU (Armenian General Benevolent Union), Plovdiv Chapter

Venue: Varna

Organiser: Hripsime Erniasyan, AGBU (Armenian General Benevolent Union), Plovdiv Chapter

Venue: Gerogi Baev Gallery Museum,  Burgas

Time: 6 pm

Participants: Bulgarian poets, writers, armenians 

Organiser: Eojeni Sakaz, Department of Classical and Modern Philologies

Venue: St. Kliment Ohridski University, Sofia

Organiser: Vanina Bojikova

Venue: Sofia University

Veranstalter: Bibliothek „Slaveikov“

Ort: Bibliothek „Slaveikov“, ul. Slivnitza 34, 9000 Varna

Canada

Organiser: Marsha Skrypuch

Venue: Brantford Public Library, 173 Colborne St, Brantford, ON N3T 2G8, Canada

Time: 7 pm

Website: http://brantford.library.on.ca

Organiser: Tekeyan Cultural Association of Montreal

Venue: Tekeyan Center Library

Time: 7.30 pm

Participants: Dr. Hrair Der Kevorkian, Dr. Haroutiun Arzoumanian and Mrs. Silva Amadouni Tokatlian

Organiser: Simone de Beauvoir Institute

Venue:  The Institute’s lounge, 2170 Bishop, room 201, Montreal

Time: 4 pm

Website: http://www.concordia.ca/artsci/sdbi.html

Organiser: Perouz Seferian

Venue: Western University in London, Ontario

Additional information: Mr. Seferian  will be reading from Misak Seferian’s writing: Resistance: a diary of the Armenian Genocide 1915 – 1922 

Colombia

Organiser: Colegio José Max León

Venue: Colegio José Max León, vía Siberia – Cota Kilómetro 2.7 – Parcelas 22 y 23, Cota, Cundinamarca, Colombia

Time: 2 pm

Participants: poets from Cuba, Spain, Argentina und Colombia

Website: http://www.josemaxleon.edu.co/armenia-no-perece.html

Egypt

Organiser: Armenian Democratic Liberal Party- Cultural Committee

Venue: Goganian Club, 10 Monof St. Off Cleopatra St., Behind Cleopatra Hospital, Heliopolis, Cairo

Time: 12 pm

England

Organiser: James Derounian, Principal Lecturer in Community Development and Local Governance

Venue: Francis Close campus, University of Gloucestershire, Cheltenham, GL50 4AZ

Time: 5 – 7 pm

Additional information: on 20th April

France

Organiser: Esther Heboyan

Venue: Librairie La Terrasse de Gutenberg, 9, rue Emilio Castelar, Paris 750012

Website: http://www.librairielaterrassedegutenberg.com/, https://de-de.facebook.com/TerrassedeGutenberg

Organiser: Maison de la Poésie de Paris, the Publishing House Tripode and Conférences du Salon de Littérature arménienne

Venue: Maison de la Poésie de Paris

Website: www.maisondelapoesieparis.com

Germany

Organiser: Literaturhaus Berlin and internationales literaturfestival berlin

Venue: Literaturhaus Berlin, Fasanenstr 23, 10719 Berlin

Time: 8 pm

Participants: Varujan Vosganian, Dr. Rolf Hosfeld, Ernest Wichner und Ulrich Schreiber

Website: www.worldwide-reading.com, www.literaturfestival.com

Organiser: Tuncay Gary

Venue: Galerie Terzo Mondo, Grolmanstraße 28, 10623 Berlin

Time: 7.30 pm

Participants: Gary Tuncay (actor and poet) and Vincent Julien Piot (pianist)

Webseite: www.tuncay-gary.de

Organiser: Assoziation A, Büro Hamburg

Venue: Maxim Gorki Theater, Am Festungsgraben 2, 10117 Berlin

Time: 6 pm

Website: http://www.gorki.de

Additional information: on 24th April

Organiser: Heide Rieck

Venue: Kulturzentrum ROTTSTR5 H.O.F., Rottstraße 5, 44793 Bochum

Participants: Heide Rieck (author), Christiane Conrad (cellistin) and Deborah Heupel (dancer)

Website: http://www.rottstr5.de

Organiser: Bildungsstätte Anne Frank

Venue: Anne Frank Bildungsstätte, Hansaallee 150, 60320 Frankfurt am Main

Time: 7 pm

Additional information: Haig Dolabdjian will read from his book „My father, the Armenian. A biography“. Lusine Khachatryan will intrepret on piano „The Book of Whispers“.

Website: http://www.jbs-anne-frank.de/

Organiser: Peter Völker, Petra M. Jansen, Kunstverein Meerholz e.V., der Welt-Schriftstellerverband LiceoPoetico de Benidorm and Amnesty International (AI), Gruppe Gelnhausen

Venue: Illi’s Lädchen, Berliner Straße 45, Gelnhausen

Time: 7 pm

Additional information: on18th April 

Organiser: Prof. Dr. Armenuhi Drost-Abgarjan, MESROP Center of Armenien Studies at the Martin-Luther-University Halle- Wittenberg

Venue: Institute for Oriental Studies at the University of Halle-Wittenberg / Mühlweg 15, D-06114 Halle / Saale

Time: 10.00-12.00 am

Organiser: Assoziation A, Büro Hamburg

Venue: Buchhandlung im Schanzenviertel, Schulterblatt 55, 20357 Hamburg

Time: 8 pm

Website: http://www.schanzenbuch.com/

Organiser: Deutschlandradio Kultur

Venue: http://www.deutschlandradio.de/frequenzliste-deutschlandradio-kultur.213.de.html

Time: Extracts from the novel “The Book of Whispers” by Varujan Vosganian between: 5.07 – 9.00 am; 12.07 – 1.30 pm;  5.07 – 6.30 pm und  11.07 – 0.00 pm

Website: http://www.deutschlandradio.de

Additional information: Vosganian as guest in “Lesart” – between 10.07 und 11 pm

Organiser: HOENSCH Bestattungsdienst GmbH

Venue: Leipzig (Kulturhalle), Waldbaurstr. 2a, 04347 Leipzig (entrance behind parking of Netto)

Time: 7.30 pm

Participants: Knut Elstermann, Andreas Hähle and Roman Raschke

Website: http://www.bestattungsdienst-hoensch.de/

Additional information: on 24th April

Organiser: LiteraturSeiten München

Venue: LiteraturSeiten München, Milchstraße 4, 81667, München

Time: 8 pm

Participants: Varujan Vosganian (author) and Ernest Wichner (translator)

Website: http://www.literaturseiten-muenchen.de/

Additional information: on 22nd April

Organiser: Lepsiushaus Potsdam, Hans Otto Theater und Potsdam Museum

Venue: Potsdam Museum (Veranstaltungssaal), Am Alten Markt 9, 14467 Potsdam

Time: 6 pm

Participants: Actors Florian Schmidtke and Dennis Herrmann

Website: http://www.lepsiushaus-potsdam.de/ 

Organiser: Mirak-Weißbach-Stiftung

Venue: Festsaal der Loge Plato, Friedrichstr. 35, 65185 Wiesbaden

Time: 7 pm

Participants: Mirak-Weißbach(founder of foundation “Mirak-Weißbach-Stiftung”), Agapi Mrktschian (poet) member of the poetry association „Dichterpflänzchen“ and Anita Alakilian (pianist). She will play works of the famous Armenian composers Komitas Vardapet and Arno Babajanyan)

Website: http://www.m-w-stiftung.org/

Additional information: on 25th April 2015

Greece

Organiser: Free Thinking Zone statement bookshop, Athens

Venue: Free Thinking Zone statement bookshop, Skoufa 64 and Grivaion str 10680, Athens

Time: 7 pm

Participants: Amanda Michalopoulou und Thanassis Valtinos

Hungary

Organiser: Armenian Self-Government in Hungary

Venue: Nyíregyháza

Additional information: on 10th April

Organiser: Armenian Self-Government in Hungary

Venue: Petofi Museum of Literature, V Károlyi utca 16, Budapest

Additional information: on 17th April

Organiser: Armenian Self-Government in Ungarn

Venue: Debrecen

Additional information: on 19th April

Organiser: Armenian Self-Government in Ungarn

Venue: Aranytiz Cultural Center, Arany János u. 10, 1051 Budapest

Additional information: on 24th April

Israel

Organiser: Herzel Hakak, Chairman of the Hebrew Writers Association in Israel

Venue: Old Yishuv Court Museum

Time: 5.30 pm

Additional information: on 20th April

Italy

Organiser: Gabriella Uluhogian, Isa Guastalla

Venue: Palatina Library, Parma

Time: 5.30 pm

Organiser: Marcello Flores and University of Siena

Venue: Aula Magna, University of Siena

Time: 6.00 pm

Organiser: Ugo Volli

Venue: “Circolo della Stampa”, Corso Stati Uniti 14, Turin

Time: 9 pm

Lebanon

Organiser: Mireille Khanamirian, Embassy of the Republic of Armenia – Haygazian University of Beirut

Venue: Haigazian University Auditorium, Mexique Street, Hamra

Time: 7 pm

Participants: Roula Hamade, Nabil Karam and Rifaat Tarabay

Malawi

Organiser: Charles Mulaga

Venue: Mzuzu

Time: 12 – 4 pm

Participants: University and secondary school students

Mexico

Organiser: Carlos Antaramian

Venue: Casa Refugio Citlaltépetl, Calle Citlatéptetl #125, Condesa, México D.F.

Time: 6.30 pm

Website: http://www.casarefugio.com/programa/eventos.html

Organiser: Nelly Calderón de la Barca und Alejandro Navarro Osuna

Venue: Universidad Autónoma de Baja California, Facultad de Ciencias Administrativas y Sociales. Ensenada, Baja California, México Boulevard Zertuche y Boulevard de los Lagos S/N, Fracc. Valle Dorado C.P. 22890

Time: 2 pm

Website: http://fcays.ens.uabc.mx/

Netherlands

Organiser and author: Hanneke Eggels

Venue: Museum Van Bommel van Dam, Deken van Oppensingel 6, 5911 AD Venlo

Time: 3 pm

Website: www.vanbommelvandam.nl/home/agenda/activiteiten

Organiser: Pegasus Publishers

Venue: American Book Centre in Den Haag, Lange Poten 23, 2511 CM Den Haag

Time: 3 pm

Norway

Organiser: Norwegian PEN, PROSA, Bokvennen, Steinar Lone, Anders Ribu, Kristina Quintano, House of Literature Oslo

Venue: The House of Literature in Oslo, Wergelandsveien 29, 0167 Oslo

Website: http://litteraturhuset.no/english

Peru

Organiser: Peruvian Centre PEN International

Venue: Lima

Participants: Isaac Goldemberg, Róger Santiváñez and Alejandro Sánchez-Aizcorbe

Poland

Organiser: Grotowski Institute und Książkowe Klimaty

Venue: The Grotowski Institute Laboratory Theatre Space, Rynek-Ratusz 27, Breslau

Time: 8 pm

Participant: Jacek Zawadzki

Organiser: Książkowe Klimaty

Venue: Białołęka

Organiser: De Revolutionibus Books & Cafe and Ksiązkowe Klimaty

Venue: De Revolutionibus Books & Cafe, Bracka 14, Krakau

Time: 6 pm

Participant: Wojciech Bonowicz

Organiser: Książkowe Klimaty

Venue: Łódź

Organiser: Publiczna i Miejska Biblioteka im. Pantaleona Szumana w Pile

Venue: Reading for Armenia in Powiatowa und Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile, Buczka 14, Piła

Time: 6 pm

Participant: Vital Voranau

OrganiserPraska Biblioteka Sąsiedzka

Venue: Praska Biblioteka Sąsiedzka, Targowa 76, Warsaw

Time: 2 pm

Participant: Stefan Kłosiewicz

Organiser: Sławek Foundation

Venue: Sławek Foundation, Andersa 13, Warsaw

Time: 2.30 pm

Participant: Foundation associates

Organiser: Skład Butelek

Venue: Skład Butelek, 11 Listopada 22, Warsaw

Time: 3 pm

Participant: Wojciech Kłosowski

Organiser: Powszechny Theatre, Zamoyskiego

Venue: Powszechny Theatre, Zamoyskiego, Warsaw

Time: 2 pm

Participants: actors of the theatre

Organiser: Pedagogium

Venue: Pedagogium, Marszałkowska 115, Warsaw

Time: 3 pm

Participants: students and jailed from Warszawa-Białołęka Correctional Facility, Bemowo ward

Organiser: Komuna Warszawa

Venue: Komuna Warszawa, Lubelska 30/32, Warsaw

Time: 3 pm

Participants: actors and activists

Organiser: Correctiona Facility

Venue: Correctiona Facility in Siedlce, Piłsudskiego 47, Warsaw

Additional information: the Reading will be conducted by the jailed through broadcasting centre

Republic of Moldova

Organiser: Arcadie Suceveanu, president of the Union of Writers in Moldavia

Venue: Aula (big hall) of the Union of Writers, Chisinau

Romania

Organiser: The Headquarter of the Union of Armenians Branch in Bacau

Venue: The Headquarter of the Union of Armenians Branch, Bacau

Organiser: The Museum of Ethnography

Venue: The Museum of Ethnography, Cluj-Napoca

Organiser: The Trade Unions Culture House City

Venue: The Trade Unions Culture House City, Constanța

Organiser: Sorin Francu, director of the Municipal Theatre “Gh. Pastia” Focshani

Venue: The Municipal Theatre “Gh. Pastia”, Focşani 

Organiser: The Armenian Culture House

Venue: The Armenian Culture House, Gherla (Armenopolis)

Organiser: The Museum of Romanian Literature and the branch of the Union of Armenians in Romanian

Venue: The Museum of Romanian Literature and the branch of the Union of Armenians in Romanian, Iassy

Organiser: The Municipal Library

Venue: The Municipal Library, Roman

Organiser: Union of Armenians in Romania

Venue: Cantacuzino Palace, Calea Victoriei, no.141, Bucharest

Participants: actors Armine Vosganian and Florin Kevorkian

Russia

Organiser: Hayordyac Tun, Azatuhi Ghukasyan

Venue: Church of the Holy Cross, Samara

Scotland

Organiser: Scottish PEN’s Writers in Prison Committee

Venue: McCance building in the University of Strathclyde in Glasgow

Time: 6 pm

Spain

Organiser: Ararat Ghukasian

Venue: The Armenian Center, Calle Maestro Palau 17, 46920-Mislata, Valencia, España

Time: 8 pm

Additional Information: on 16th April

Sweden

Organiser: Swedish PEN Centre

Venue: Stallet, Stallgatan 7, Stockholm

Time: 6 pm

Ukraine

Venue: Kiev

Additional information: more information on http://artarsenal.in.ua/

USA

Organiser: Helen Makhdoumian, The Initiative in Holocaust, Genocide, and Memory Studies, University of Illinois at Urbana-Champaign

Venue: University of Illinois at Urbana-Champaign,Urbana, IL

Time: 6 pm

Website: http://www.jewishculture.illinois.edu/programs/holocaust/http://www.jewishculture.illinois.edu/programs/holocaust/

Organiser: Arno Yeretzian, Aline Ohanesian

Venue: Abril Bookstore 415 E. Broadway #102, Glendale, CA 91205

Website: www.abrilbooks.com

Organiser: Center Theatre Group & Armenian Dramatic Arts Alliance, Bianca Bagatourian, Kirk Douglas Theater, Los Angeles

Venue: Kirk Douglas Theatre, 9820 Washington Blvd. Culver City, Ca 90232

Website: www.armeniandrama.org & www.centertheatregroup.org

Organiser: Mrs. Houry Boyamian, M.Ed., Principal

Venue: St. Stephen’s Armenian Elementary School

Time: 9 – 10 am

Website: www.ssaes.org

Additional information: Grade 4 students will be reading Aram’s Choice and Gr. 5 students will be reading Call Me Aram from the sameauthor, Marsha Skrypuch

Organiser: Mr. Ara Echighian, Raffi Armenian Romanian Cultural Organisation

Venue: Raffi Armenian Romanian Cultural Organisation

Website: https://www.facebook.com/RAFFIOrganization

Additional information: on 23rd April

Organiser: Judith Saryan, Taline Voskeritchian, MIT in Cambridge

Venue: 35-225 at the Sloan Lab on the corner of Massachusetts Avenue and Vassar Street, Massachusetts

Website: http://web.mit.edu/

Organiser: Michael Barakiva

Venue: Allentown High School in New Jersey 27 High Street Allentown, NJ 08501

Organiser: Armenian Poetry Project, Lola Koundakjian

Venue: Holy Cross Church of Armenian, in Northern Manhattan, 580 W 187th St, New York, NY 10033

Time: 7 pm

Website: http://holycrossarmenia-nyc.org/

Organiser: Dr. Elisa von Joeden-Forgey

Venue: Stockton University (in New Jersey) and the Armenian Genocide Centennial Committee of Philadelphia

USA, West Coast

Organiser: LARK Musical Society

Venue: LARK Musical Society, 543 Arden Ave., Glendale, CA 91203

Website: http://www.larkmusicalsociety.com/

DOCUMENTATION / VIDEOS

Armenia

Aratatonline.com

Germany

Kulturzeit – 3sat.online

Aspekte – ZDF

USA

Armenian Poetry Project