Calendar of Events

Through our calendar of events you can choose the events of the 17th ilb by day, section, or venue. Information is constantly updated.

03.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature U20 POETRY SLAM
03.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature FRIDA NILSSON [SWEDEN]: ISHAVSPIRATER
03.09. / 10:00 Uhr / International Children's and Youth Literature KITARATUR
03.09. / 14:00 Uhr / International Children's and Youth Literature SPOTLIGHT SWITZERLAND
04.09. / 09:00 Uhr / Specials EXHIBITION: TSERING DORJEE [CHINA]
04.09. / 09:00 Uhr / Specials WHAT MATTERS – A FILM PROJECT ON THE UNIVERSAL DECLARATION OF HUMAN RIGHTS
04.09. / 09:00 Uhr / Specials EXHIBITION: MENG HUANG [CHINA/ D]
04.09. / 09:00 Uhr / Specials CAPTURED WORDS – ROOM INSTALLATION BY ZORA VOLANTES [D]
04.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature SYDNEY SMITH [CANADA]: SIDEWALK FLOWERS - WORKSHOP, FOUR DAYS
04.09. / 10:00 Uhr / Specials Reflections CLAUDE LANZMANN – SHOAH
04.09. / 20:30 Uhr / Speak, Memory HOMAGE TO CLAUDE LANZMANN
05.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature YING CHANG COMPESTINE [CHINA/USA]: REVOLUTION IS NOT A DINNER PARTY
05.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature THE EXCEPTIONAL BOOK 2018
05.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature OPENING SPEECH: FRIDA NILSSON [SWEDEN]: ISHAVSPIRATER
05.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature MELBA ESCOBAR DE NOGALES [COLOMBIA]: JOHNNY Y EL MAR - WORKSHOP
05.09. / 09:30 Uhr / International Children's and Youth Literature DAVIDE MOROSINOTTO [I]: LA SFOLGORANTE LUCE DI DUE STELLE ROSSE - IL CASO DEI QUADERNI DI VIKTOR E NADYA
05.09. / 09:30 Uhr / International Children's and Youth Literature MELBA ESCOBAR DE NOGALES [COLOMBIA]: JOHNNY Y EL MAR
05.09. / 09:30 Uhr / Haus der Berliner Festspiele / International Children's and Youth Literature DAVIDE MOROSINOTTO [I]: LA SFOLGORANTE LUCE DI DUE STELLE ROSSE - IL CASO DEI QUADERNI DI VIKTOR E NADYA
05.09. / 09:30 Uhr / International Children's and Youth Literature DIANNE TOUCHELL [AUSTRALIA] : FORGETTING FOSTER - WORKSHOP
05.09. / 10:00 Uhr / International Children's and Youth Literature DAVIDE MOROSINOTTO [I]: IL RINOMATO CATALOGO WALKER & DAWN - WORKSHOP
05.09. / 11:30 Uhr / Haus der Berliner Festspiele / International Children's and Youth Literature DIANNE TOUCHELL [AUSTRALIA] : FORGETTING FOSTER
05.09. / 18:00 Uhr / Literatures of the World OPENING SPEECH: EVE MENASSE [A/ D] - DIGITAL GHOSTS
05.09. / 20:00 Uhr / Science and the Humanities: Die Evolution der menschlichen Kultur / The Evolution of Human Culture RAOUL SCHROTT [A] AND SIMONE PIKA [D] DISCUSS THE EMERGENCE OF CONSCIOUSNESS IN THE ANIMAL KINGDOM
05.09. / 20:30 Uhr / Literatures of the World BURGHART KLAUSSNER [D]: BEFORE THE BEGINNING
05.09. / 20:30 Uhr / Literatures of the World DIMA WANNOUS [SYRIA / LEBANON]: THE FRIGHTENED
05.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World AKWAEKE EMEZI [NIGERIA/ USA]: FRESHWATER
05.09. / 23:00 Uhr / Specials 3 x 8: YAA GYASI [GHANA/ USA], URS JAEGGI [SWITZERLAND/ GERMANY/ MEXICO], BURGHART KLAUSSNER [GERMANY], AND DIMA WANNOUS [SYRIA]
06.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature CAITLIN DALE NICHOLSON: NIPÊHON | ᓂᐯᐦᐅᐣ | I WAIT
06.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature MELBA ESCOBAR DE NOGALES [COLOMBIA]: JOHNNY Y EL MAR
06.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature DAVIDE MOROSINOTTO [I]: IL RINOMATO CATALOGO WALKER & DAWN
06.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature CAITLIN DALE NICHOLSON [CANADA]: NIPÊHON | ᓂᐯᐦᐅᐣ | I WAIT
06.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature DAVIDE MOROSINOTTO [I]: IL RINOMATO CATALOGO WALKER & DAWN - WORKSHOP, TWO DAYS
06.09. / 09:30 Uhr / International Children's and Youth Literature MELBA ESCOBAR DE NOGALES [COLOMBIA]: JOHNNY Y EL MAR - WORKSHOP
06.09. / 09:30 Uhr / International Children's and Youth Literature FRIDA NILSSON [SWEDEN]: JAGGER JAGGER
06.09. / 10:00 Uhr / International Children's and Youth Literature YING CHANG COMPESTINE [CHINA/USA]: REVOLUTION IS NOT A DINNER PARTY
06.09. / 10:00 Uhr / International Children's and Youth Literature YING CHANG COMPESTINE [CHINA/USA]: REVOLUTION IS NOT A DINNER PARTY - WORKSHOP
06.09. / 10:00 Uhr / Reflections AI WEIWEI [CHINA/ D] – HUMAN FLOW
06.09. / 10:30 Uhr / Grips Theater am Hansaplatz / International Children's and Youth Literature DIANNE TOUCHELL [AUSTRALIA] : A SMALL MADNESS - WORKSHOP
06.09. / 10:45 Uhr / International Children's and Youth Literature MELBA ESCOBAR DE NOGALES [COLOMBIA]: JOHNNY Y EL MAR - WORKSHOP
06.09. / 11:30 Uhr / Haus der Berliner Festspiele / International Children's and Youth Literature DIANNE TOUCHELL [AUSTRALIA] : A SMALL MADNESS
06.09. / 14:30 Uhr / International Children's and Youth Literature TALKIN´ BOUT A REVOLUTION
06.09. / 16:00 Uhr / Reflections AI WEIWEI [CHINA/ D] – HUMAN FLOW
06.09. / 18:00 Uhr / Haus der Berliner Festspiele / Reflections AI WEIWEI [CHINA/ D] TALKS ABOUT »HUMAN FLOW«
06.09. / 18:00 Uhr / Special: Decolonizing Wor:l:ds Specials OPENING NIGHT: DECOLONIZING WOR:L:DS
06.09. / 18:00 Uhr / Specials: Nature Writing THE NEW POPULARITY OF NATURE WRITING IN GERMANY – WHY NOW?
06.09. / 18:00 Uhr / Science and the Humanities: Die Evolution der menschlichen Kultur / The Evolution of Human Culture RAOUL SCHROTT [A] AND TOBIAS DESCHNER [D] DISCUSS THE CULTURAL BEHAVIORS OF PRIMATES
06.09. / 19:00 Uhr / Literatures of the World YU-JEONG JEONG [REPUBLIC OF KOREA]: A NIGHT OF SEVEN YEARS
06.09. / 19:00 Uhr / Science and the Humanities JALID SEHOULI [D] – ON THE ART OF DELIVERING BAD NEWS WELL
06.09. / 19:00 Uhr / International Children's and Youth Literature 15. LITERARY SALON | DAVIDE MOROSINOTTO [I]: IL RINOMATO CATALOGO WALKER & DAWN / DIE MISSISSIPPI-BANDE - WIE WIR MIT DREI DOLLAR REICH WURDEN
06.09. / 19:30 Uhr / Reflections SHOKJANG [TIBET]: FOR FREEDOM, I REGRET NOTHING
06.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World ELIOT WEINBERGER [USA]: WIND AND MOUNTAINS
06.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World MURATHAN MUNGAN [TURKEY]: THE POET’S NOVEL
06.09. / 19:30 Uhr / Specials: Nature Writing LUDWIG FISCHER [D] – NATURE IN MIND: THE RELATIONSHIP TO NATURE, NATURE WRITING, AND GERMAN LITERATURE
06.09. / 20:00 Uhr / Literatures of the World DIMA WANNOUS [SYRIA/ LEBANON] – THE FRIGHTENED ONES
06.09. / 20:00 Uhr / Literatures of the World POETRY NIGHT I
06.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World ESTHER KINSKY [D]: HAIN [GROVE]
06.09. / 21:00 Uhr / Special: New German Voices NEW GERMAN VOICES: LORENZ JUST [D] – EVIL PEOPLE | BETTINA WILPERT [D] – NOTHING THAT HAPPENS TO US
06.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World WILL SELF [USA/ GB]: PHONE
06.09. / 23:00 Uhr / Specials 3 x 8: WILL SELF [GB], NUNO JÚDICE [P], AND ANDRÉ ALEXIS [TRINIDAD AND TOBAGO/ CANADA]
07.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature FRANCES HARDINGE [GB]: THE LIE TREE - WORKSHOP, THREE DAYS
07.09. / 09:00 Uhr / Haus der Berliner Festspiele / International Children's and Youth Literature DIANNE TOUCHELL [AUSTRALIA] : CREEPY & MAUD
07.09. / 09:00 Uhr / Haus der Berliner Festspiele / International Children's and Youth Literature DIANNE TOUCHELL [AUSTRALIA] : CREEPY & MAUD - WORKSHOP
07.09. / 09:00 Uhr / Haus der Berliner Festspiele / International Children's and Youth Literature FRIDA NILSSON [SWEDEN]: HEDVIG OCH SOMMAREN MED STEKEN
07.09. / 09:30 Uhr / International Children's and Youth Literature CAITLIN DALE NICHOLSON [CANADA]: NIPÊHON | ᓂᐯᐦᐅᐣ | I WAIT
07.09. / 09:30 Uhr / International Children's and Youth Literature SYDNEY SMITH [CANADA]: SIDEWALK FLOWERS
07.09. / 11:30 Uhr / International Children's and Youth Literature YING CHANG COMPESTINE [CHINA/USA]: REVOLUTION IS NOT A DINNER PARTY
07.09. / 12:00 Uhr / International Children's and Youth Literature OLIVIER GUEZ [FR]: LA DISPARATION DE JOSEF MENGELE
07.09. / 12:00 Uhr / International Children's and Youth Literature YING CHANG COMPESTINE [CHINA/USA]: REVOLUTION IS NOT A DINNER PARTY - WORKSHOP
07.09. / 14:00 Uhr / International Children's and Youth Literature TALKIN´ BOUT A REVOLUTION
07.09. / 18:00 Uhr / Reflections BURMA [MYANMAR] TODAY
07.09. / 18:00 Uhr / Science and the Humanities: Die Evolution der menschlichen Kultur / The Evolution of Human Culture RAOUL SCHROTT [A] AND DANIEL L. EVERETT [USA] DISCUSS HOW LANGUAGES ARE FORMED
07.09. / 18:00 Uhr / Special: Decolonizing Wor:l:ds DECOLONIZING THE MIND – CONTEMPORARY PERSPECTIVES
07.09. / 19:00 Uhr / Literatures of the World AYELET GUNDAR-GOSHEN [ISRAEL]: THE LIAR AND THE CITY
07.09. / 19:30 Uhr / Meeting Young Authors MEETING OF YOUNG AUTHORS FROM GERMANY
07.09. / 19:30 Uhr / Reflections MA THIDA [MYANMAR] – PRISONER OF CONSCIENCE. MY STEPS THROUGH INSEIN
07.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World POETRY NIGHT II
07.09. / 20:00 Uhr / Specials MUSICAL SPOKEN-WORD CONCERT: MICHAEL FEHR [CH] SINGS AND READS FROM »GLANZ UND SCHATTEN«; FITZGERALD & RIMINI PRESENT THEIR ALBUM »GRAND TOUR«
07.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World STEPHAN THOME [D]: GOD OF THE BARBARIANS
07.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World OLIVIER GUEZ [FR]: THE DISAPPEARANCE OF JOSEF MENGELE
07.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World CHARMAINE CRAIG [USA]: MISS BURMA
07.09. / 21:00 Uhr / Specials EVANS CHAN [HONG KONG/USA] – THE ROSE OF THE NAME. WRITING HONG KONG
07.09. / 23:00 Uhr / Specials 3 x 8: KO KO THETT [BURMA], MARK TREDINNICK [AUSTRALIA], AND CHARMAINE CRAIG [USA]
08.09. / 12:00 Uhr / Specials Special: Decolonizing Wor:l:ds DECOLONIZING PUBLIC SPACES
08.09. / 14:00 Uhr / Specials Special: Decolonizing Wor:l:ds DECOLONIZING PERCEPTIONS OF GENDER AND SEXUALITY
08.09. / 16:15 Uhr / Specials Special: Decolonizing Wor:l:ds THE POLITICS OF BEAUTY
08.09. / 16:30 Uhr / Specials PATRICK KINGSLEY [UK] - WORKSHOP TALK
08.09. / 17:00 Uhr / Speak, Memory OLAF KÜHL [D] REFLECTS ON WITOLD GOMBROWICZ [PL]
08.09. / 18:00 Uhr / Special: The Art of Cooking KATHRIN HARTMANN [D] AND CHRISTINE CHEMNITZ [D] DISCUSS THE CONSUMPTION OF MEAT IN THE FUTURE
08.09. / 18:00 Uhr / Science and the Humanities: Die Evolution der menschlichen Kultur / The Evolution of Human Culture RAOUL SCHROTT [A] AND JOSEF H. REICHHOLF [D] DISCUSS THE ORIGIN OF BEAUTY
08.09. / 18:00 Uhr / Specials PRESENTATION OF THE »REFUGEES WORLDWIDE II« PROJECT WITH KAREN CONNELLY [CANADA], CHARMAINE CRAIG [USA], IBRAHIM NASRALLAH [JORDAN], MELBA ESCOBAR DE NOGALES [COLOMBIA]
08.09. / 18:30 Uhr / Specials Special: Decolonizing Wor:l:ds PSYCHOLOGY AND DIVERSITY – DE-COLONIAL APPROACHES
08.09. / 19:00 Uhr / Specials: Nature Writing PRESENTATION OF THE 2018 GERMAN PRIZE FOR NATURE WRITING
08.09. / 19:30 Uhr / Reflections MUKOMA WA NGUGI [KENYA/USA] – THE RISE OF THE AFRICAN NOVEL: POLITICS OF LANGUAGE, IDENTITY AND OWNERSHIP
08.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World MASANDE NTSHANGA [SOUTH AFRICA]: THE REACTIVE
08.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World GABRIELA ADAMEŞTEANU [RO]: WASTED MORNING
08.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World POETRY NIGHT III
08.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World CATALIN DORIAN FLORESCU [RO/ CH]: THE MAN WHO BRINGS LUCK & THE CENTER OF THE WORLD
08.09. / 21:00 Uhr / Specials: Nature Writing DOWN UNDER – NATURE WRITING MADE IN AUSTRALIA. BRUCE PASCOE [AUSTRALIA] PRESENTS »DARK EMU«, MARK TREDINNICK [AUSTRALIA] PRESENTS »THE BLUE PLATEAU«
08.09. / 21:00 Uhr / Special: Graphic Novel Day CONCERT WITH ITAY DVORI [ISRAEL/ D]
08.09. / 21:00 Uhr / Specials ETGAR KERET: BASED ON A TRUE STORY
08.09. / 23:00 Uhr / Specials 3 x 8: CHRIS SONG [CHINA/ HONG KONG], ELIOT WEINBERGER [USA], AND MASANDE NTSHANGA [SOUTH AFRICA]
09.09. / 10:00 Uhr / Special: Graphic Novel Day GRAPHIC NOVEL DAY
09.09. / 11:00 Uhr / Literatures of the World ALBAN NIKOLAI HERBST [D] – RETROSPECTIVE
09.09. / 12:00 Uhr / International Children's and Youth Literature CAITLIN DALE NICHOLSON [CANADA]: NIPÊHON | ᓂᐯᐦᐅᐣ | I WAIT
09.09. / 12:00 Uhr / Specials Special: Decolonizing Wor:l:ds CHALK AND BLACKBOARD – DECOLONIZING PLACES OF KNOWLEDGE
09.09. / 13:00 Uhr / International Children's and Youth Literature DUNCAN TONATIUH [MEXICO]: THE PRINCESS AND THE WARRIOR - A TALE OF TWO VOLCANOES
09.09. / 14:00 Uhr / International Children's and Youth Literature SYDNEY SMITH [CANADA]: TOWN IS BY THE SEA
09.09. / 14:00 Uhr / Specials Special: Decolonizing Wor:l:ds #diversity, #decolonize — STRUCTURAL CHANGE OR MARKETING STRATEGIES IN CULTURAL INSTITUTIONS?
09.09. / 15:00 Uhr / International Children's and Youth Literature MARCIN SZCZYGIELSKI [PL]: ZA NIEBIESKIMI DRZWIAMI
09.09. / 16:30 Uhr / Speak, Memory STEFAN ZWEIFEL [CH] REFLECTS ON MARCEL PROUST [F]
09.09. / 18:00 Uhr / Special: Decolonizing Wor:l:ds Specials LANGUAGE AND IDENTITY – A DISCUSSION WITH PATRICK CHAMOISEAU
09.09. / 18:00 Uhr / Reflections SCOTT ANDERSON [USA] UND LAILA SOUEIF [EGYPT]: FRACTURED LANDS
09.09. / 18:00 Uhr / Reflections THE FUTURE OF MARXISM – THE JACOBIN ANTHOLOGY
09.09. / 18:00 Uhr / Science and the Humanities: Die Evolution der menschlichen Kultur / The Evolution of Human Culture RAOUL SCHROTT [A] TALKS ABOUT EVOLUTION AND AESTHETICS
09.09. / 18:00 Uhr / Specials EVANS CHAN [HONG KONG/USA] – RAISE THE UMBRELLAS
09.09. / 19:00 Uhr / Reflections JEANETTE ERAZO HEUFELDER [D] AND JUAN PABLO VILLALOBOS [MEXICO] DISCUSS THE US-MEXICAN BORDER
09.09. / 19:00 Uhr / Literatures of the World AYA CISSOKO [FR]: MA
09.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World IBRAHIM NASRALLAH [JORDAN]: THE SECOND WAR OF THE DOG
09.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World MARÍA CECILIA BARBETTA [ARGENTINIA/ D ]: NIGHT LIGHTS
09.09. / 19:30 Uhr / Special: The Art of Cooking BEE WILSON [GB] – FIRST BITE: HOW WE LEARN TO EAT
09.09. / 20:00 Uhr / Reflections HONGKONG PANEL
09.09. / 21:00 Uhr / Reflections LUKAS BÄRFUSS [CH] – KRIEG UND LIEBE [WAR AND LOVE]
09.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World VARUJAN VOSGANIAN [RO]: THE CHILDREN OF WAR
09.09. / 21:00 Uhr / Special: The Art of Cooking BRUCE PASCOE [AUSTRALIA] AND MUKOMA WA NGUGI [KENYA/USA] DISCUSS FOOD SOVEREIGNTY
09.09. / 21:00 Uhr / Specials FRIEDRICH GORENSTEIN – HE KNEW ALL ABOUT RUSSIA
09.09. / 21:00 Uhr / Specials: Nature Writing ECOPOETRY NIGHT WITH HANS JÜRGEN BALMES [D], MICHAŁ KSIĄŻEK [PL], MARION POSCHMANN [D], AND ELIOT WEINBERGER [USA]
10.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature CAITLIN DALE NICHOLSON [CANADA]: NIPÊHON | ᓂᐯᐦᐅᐣ | I WAIT - WORKSHOP
10.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature SYDNEY SMITH [CANADA]: TOWN IS BY THE SEA
10.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature EVELYNE LAUBE & NINA WEHRLE [CH]: MARTA & MOI - WORKSHOP, FIVE DAYS
10.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature STEFANIE HÖFLER [D]: TANZ DER TIEFSEEQUALLE - WORKSHOP
10.09. / 09:00 Uhr / Allegro-Grundschule / International Children's and Youth Literature FRANZ HOHLER [CH]: AM LIEBSTEN ASS DER HAMSTER HUGO SPAGHETTI MIT TOMATENSUGO - TIERGEDICHTE - WORKSHOP
10.09. / 09:00 Uhr / Anne Frank Zentrum / International Children's and Youth Literature MARCIN SZCZYGIELSKI [PL]: ARKA CZASU - WORKSHOP
10.09. / 09:00 Uhr / Haus der Berliner Festspiele / International Children's and Youth Literature DUNCAN TONATIUH [MEXICO]: FUNNY BONES - POSADA AND HIS DAY OF THE DEAD CALAVERAS
10.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature DUNCAN TONATIUH [MEXICO]: FUNNY BONES - POSADA AND HIS DAY OF THE DEAD CALAVERAS
10.09. / 09:30 Uhr / Haus der Berliner Festspiele / International Children's and Youth Literature MARCIN SZCZYGIELSKI [PL]: ARKA CZASU
10.09. / 10:30 Uhr / International Children's and Youth Literature CAITLIN DALE NICHOLSON [CANADA]: NIPÊHON | ᓂᐯᐦᐅᐣ | I WAIT - WORKSHOP
10.09. / 11:30 Uhr / International Children's and Youth Literature SYDNEY SMITH [CANADA]: SIDEWALK FLOWERS - WORKSHOP
10.09. / 18:00 Uhr / Reflections STEFAN WEIDNER [D] – BEYOND THE WEST. FOR A NEW COSMOPOLITAN WAY OF THINKING
10.09. / 18:00 Uhr / Special: The Politics of Drugs DRUGS AND DECISIONS – A NEW WORLD HISTORY [KEYNOTE LECTURE]
10.09. / 18:00 Uhr / Specials: Nature Writing W. S. MERWIN, POET AND LORD OF THE PALM TREES - AN EVENING WITH MARION POSCHMANN [D] AND HANS JÜRGEN BALMES [D]
10.09. / 18:00 Uhr / Science and the Humanities: Die Evolution der menschlichen Kultur / The Evolution of Human Culture RAOUL SCHROTT [A] AND EWA DUTKIEWICZ [D] ON THE ORIGINS OF ART
10.09. / 18:00 Uhr / Special: Poet’s Collection AUDIO BOOK PREMIERE – THE POETS’ COLLECTION
10.09. / 19:00 Uhr / Literatures of the World SHAHAD AL-RAWI [IRAQ]: THE BAGHDAD CLOCK
10.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World HELENE HEGEMANN [D]: BUNGALOW
10.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World JENNIFER CLEMENT [USA]: GUN LOVE
10.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World LAKSMI PAMUNTJAK [INDONESIA]: THE FALL BABY
10.09. / 19:30 Uhr / Science and the Humanities: Die Evolution der menschlichen Kultur / The Evolution of Human Culture RAOUL SCHROTT [A] AND THOMAS JUNKER [D] DISCUSS PETROGLYPHS AND WHERE THEY COME FROM
10.09. / 20:00 Uhr / Special: The Politics of Drugs ON THE CULTURAL HISTORY OF DRUGS IN THE CONTEXT OF CHANGING DRUG POLICIES
10.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World YAN LIANKE [CHINA]: THE FOUR BOOKS
10.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World DŽEVAD KARAHASAN [BOSNIA]: THE SOLACE OF THE NIGHT SKY
10.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World MUHSIN AL-RAMLI [IRAQ/ E]: THE PRESIDENT’S GARDENS
10.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World KAREN CONNELLY [CANADA]: THE LIZARD CAGE
10.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World BERNICE CHAULY [MALAYSIA]: ONCE WE WERE THERE
10.09. / 21:00 Uhr / Special: The Politics of Drugs THE MEDICINES OF TODAY ARE THE DRUGS OF TOMORROW
10.09. / 23:00 Uhr / Specials 3 x 8: ANTONIO ORTUÑO [MEXICO], LAKSMI PAMUNTJAK [INDONESIA], AND KAREN CONNELLY [CANADA]
11.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature DUNCAN TONATIUH [MEXICO]: SEPARATE IS NEVER EQUAL - SYLVIA MENDEZ & HER FAMILY´S FIGHT FOR DESEGREGATION
11.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature RABAUKENREIME
11.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature MARCIN SZCZYGIELSKI [PL]: ARKA CZASU - WORKSHOP / TWO DAYS
11.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature EMMANUELLE HOUDART [F]: MONSTRES MALADES - WORKSHOP
11.09. / 09:00 Uhr / LesArt / International Children's and Youth Literature MARCIN SZCZYGIELSKI [PL]: ARKA CZASU - WORKSHOP, TWO DAYS
11.09. / 09:30 Uhr / International Children's and Youth Literature MARCIN SZCZYGIELSKI [PL]: ZA NIEBIESKIMI DRZWIAMI
11.09. / 11:00 Uhr / International Children's and Youth Literature RABAUKENREIME
11.09. / 11:30 Uhr / International Children's and Youth Literature FRANCES HARDINGE [GB]: THE LIE TREE
11.09. / 11:30 Uhr / Haus der Berliner Festspiele / International Children's and Youth Literature JENNIFER CLEMENT [USA/ MEXICO]: GUN LOVE
11.09. / 18:00 Uhr / Reflections WALTER BENJAMIN AND GERSHOM SCHOLEM IN EXILE IN BERN, 1918/19
11.09. / 18:00 Uhr / Reflections EGYPT AFTER THE REVOLUTION – LAILA SOUEIF [EGYPT], OMAR ROBERT HAMILTON [EGYPT], AND SCOTT ANDERSON [USA]
11.09. / 18:00 Uhr / Special: The Politics of Drugs HOW INTOXICATION CAME TO GERMANY – SECRET SERVICE AGENCIES, LSD, AND THE PATH TO THE CENTER OF SOCIETY
11.09. / 18:00 Uhr / Special: The Politics of Drugs ŁUKASZ KAMIEŃSKI [PL] – SHOOTING UP
11.09. / 18:00 Uhr / Reflections PHILIPPE SANDS [GB] – EAST WEST STREET
11.09. / 18:00 Uhr / Science and the Humanities: Die Evolution der menschlichen Kultur / The Evolution of Human Culture RAOUL SCHROTT [A] AND MIRIAM HAIDLE [D] ON THE EVOLUTIONARY STAGES OF HUMAN INTELLIGENCE
11.09. / 18:00 Uhr / Specials DEEP READING WORKSHOP
11.09. / 18:30 Uhr / Specials CAPTURED WORDS - PERFORMANCE BY ZORA VOLANTES
11.09. / 19:00 Uhr / Reflections PRABDA YOON [THAILAND] AND BERNICE CHAULY [MALAYSIA] ON DEMOCRACY IN SOUTHEAST ASIA
11.09. / 19:00 Uhr / Special: The Politics of Drugs ORGANIZED CRIME AND THE INTERNATIONAL DRUG TRADE
11.09. / 19:00 Uhr / Speak, Memory PETER WAWERZINEK [D] REFLECTS ON DYLAN THOMAS [GB]
11.09. / 19:00 Uhr / Specials: Nature Writing Specials MICHAŁ KSIĄŻEK [PL] – HIGHWAY 816
11.09. / 19:00 Uhr / Literatures of the World PATRICK CHAMOISEAU [F, MARTINIQUE]: MIGRANT BROTHERS
11.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World VLADIMIR SOROKIN [RUSSIA / D]: DAS WEISSE QUADRAT [WHITE SQUARE]
11.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World JULI ZEH [D]: NEUJAHR [NEW YEAR]
11.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World CHRISTOS CHRYSSOPOULOS [GR]: THE PARTHENON BOMBER
11.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World BASMA ABDEL AZIZ [EGYPT] – THE QUEUE
11.09. / 20:30 Uhr / Special: The Politics of Drugs THE FUTURE OF DRUG POLICIES – FROM PROHIBITION TO REGULATION. WHAT WOULD A SOCIETY THAT ALLOWED DRUGS LOOK LIKE?
11.09. / 21:00 Uhr / Reflections READING FOR THE IMPRISONED WRITER AHMET ALTAN [TURKEY]
11.09. / 21:00 Uhr / Reflections OMAR ROBERT HAMILTON [EGYPT] – THE CITY ALWAYS WINS
11.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World STEFFEN MENSCHING [D]: SCHERMANN’S EYES
11.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World LISA MCINERNEY [IRL]: THE GLORIOUS HERESIES
11.09. / 21:00 Uhr / Specials: Nature Writing AVIAN WRITING: A BIRD’S-EYE VIEW OF NATURE WRITING FROM A BIRD’S EYE VIEW
11.09. / 21:00 Uhr / Special: The Art of Cooking CULINARY METAPHORS IN LITERATURE BY LAKSMI PAMUNTJAK [INDONESIA]
11.09. / 23:00 Uhr / Specials 3 x 8: LISA MCINNERNEY [IRL], MURATAN MUNGAN [TURKEY], AND CHRISTOS CHRYSSOPOULOS [GR]
12.09. / 05:00 Uhr / International Children's and Youth Literature SPOTLIGHT SWITZERLAND - VERNISSAGE
12.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature EMMANUELLE HOUDART: MONSTRES MALADES
12.09. / 09:30 Uhr / International Children's and Youth Literature STEFANIE HÖFLER [D]: MEIN SOMMER MIT MUCKS
12.09. / 10:00 Uhr / International Children's and Youth Literature KATHERINE RUNDELL [GB]: THE GIRL SAVAGE
12.09. / 11:00 Uhr / International Children's and Youth Literature FRANCES HARDINGE [GB]: A SKINFUL OF SHADOWS - WORKSHOP
12.09. / 11:30 Uhr / Haus der Berliner Festspiele / International Children's and Youth Literature FRANCES HARDINGE [GB]: A SKINFUL OF SHADOWS
12.09. / 16:00 Uhr / Specials Special: Decolonizing Wor:l:ds ORIGINS AND FUTURE OF ART COLLECTIONS WITHIN COLONIAL CONTEXTS IN THE STAATLICHEN MUSEEN ZU BERLIN – PREUSSISCHER KULTURBESITZ
12.09. / 17:30 Uhr / Specials THE ART OF LITERARY TRANSLATION
12.09. / 18:00 Uhr / Literatures of the World BERNICE CHAULY [MALAYSIA]: ONCE WE WERE THERE
12.09. / 18:00 Uhr / Reflections PUTIN‘S REGIME
12.09. / 18:00 Uhr / Science and the Humanities: Die Evolution der menschlichen Kultur / The Evolution of Human Culture RAOUL SCHROTT [A] AND JÜRGEN KAUBE [D] IN A CONVERSATION ON »THE BEGINNING OF EVERYTHING«
12.09. / 18:00 Uhr / Specials Special: The Politics of Drugs THE DRUG WAR IN MEXICO
12.09. / 19:00 Uhr / Reflections NICARAGUA – FAMILY DICTATORSHIP ON THE EDGE
12.09. / 19:00 Uhr / Special: The Art of Cooking THOMAS MACHO [A] – THE CULTURAL HISTORY OF FOOD
12.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World ZAZA BURCHULADZE [GEORGIA/ D]: THE INFLATABLE ANGEL
12.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World DMITRY GLUKHOVSKY [RU]: TEXT
12.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World NELL ZINK [USA/ D]: NICOTINE
12.09. / 19:30 Uhr / Specials: Nature Writing ON WRITING AND COLLECTING
12.09. / 19:30 Uhr / Specials: Nature Writing READING CLUB – BETWEEN US AND NATURE
12.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World GYÖRGY DRAGOMÁN [HU]: THE BONFIRE
12.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World WANDA MARASCO [I]: THE COMPANY OF FAKE SOULS
12.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World PRABDA YOON [THAILAND]: MOVING PARTS
12.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World SCHULDT [D]: SKIP IT IF YOU CAN
12.09. / 23:00 Uhr / Specials 3 x 8: VIVEK SHANBHAG [INDIA], PRABDA YOON [THAILAND], AND FILIP FLORIAN [RO]
13.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature KATHERINE RUNDELL [GB]: THE EXPLORER
13.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature FRANCES HARDINGE [GB]: THE LIE TREE
13.09. / 09:00 Uhr / Haus der Berliner Festspiele / International Children's and Youth Literature REGINA DÜRIG [D]: 2 1/2 GESPENSTER - WORKSHOP
13.09. / 09:00 Uhr / Haus der Berliner Festspiele / International Children's and Youth Literature REGINA DÜRIG [D]: 2 1/2 GESPENSTER
13.09. / 09:30 Uhr / Haus der Berliner Festspiele / International Children's and Youth Literature FRANZ HOHLER [CH]: AM LIEBSTEN ASS DER HAMSTER HUGO SPAGHETTI MIT TOMATENSUGO - TIERGEDICHTE
13.09. / 10:00 Uhr / International Children's and Youth Literature STEFANIE HÖFLER [D]: MEIN SOMMER MIT MUCKS - WORKSHOP
13.09. / 10:00 Uhr / International Children's and Youth Literature KATHERINE RUNDELL [GB]: ROOFTOPPERS - WORKSHOP
13.09. / 11:30 Uhr / International Children's and Youth Literature LESEFÜCHSE INTERNATIONAL
13.09. / 11:30 Uhr / International Children's and Youth Literature KATHERINE RUNDELL [GB]: ROOFTOPPERS
13.09. / 11:30 Uhr / Haus der Berliner Festspiele / International Children's and Youth Literature STEFANIE HÖFLER [D]: DER GROSSE SCHWARZE VOGEL
13.09. / 16:00 Uhr / International Children's and Youth Literature U20 POETRY SLAM - FINAL
13.09. / 18:00 Uhr / Literatures of the World LÁSZLÓ KRASZNAHORKAI [HU]: BARON WENCKHEIM’S HOMECOMING
13.09. / 18:00 Uhr / Reflections DAVID GRAEBER [USA] – BULLSHIT JOBS. A THEORY
13.09. / 18:00 Uhr / Science and the Humanities: Die Evolution der menschlichen Kultur / The Evolution of Human Culture RAOUL SCHROTT [A] UND MARKUS HILGERT [D] DISCUSS THE INVENTION OF THE WRITTEN WORD
13.09. / 19:00 Uhr / Literatures of the World SCHULDT [D]: OPPROBRIUM
13.09. / 19:00 Uhr / Literatures of the World CARMEN BOULLOSA [MEXICO/ USA]: TEXAS, THE GREAT THEFT
13.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World SUJATHA GIDLA [INDIA/ USA]: ANTS AMONG ELEPHANTS
13.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World JONAS LÜSCHER [CH/ D]: KRAFT [FORCE]
13.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World FARIBĀ VAFĪ [IRAN]: TARLAN & THE DREAM OF TIBET
13.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World FILIP FLORIAN [RO]: ALL THE OWLS
13.09. / 21:00 Uhr / Speak, Memory ANTJE RÁVIC STRUBEL [D] REFLECTS ON LUCIA BERLIN [USA]
13.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World CĂTĂLIN MIHULEAC [RO]: OXENBERG & BERNSTEIN
13.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World RACHEL CUSK [GB]: KUDOS
13.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World BIANCA BELLOVÁ [CZ] – THE LAKE
13.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World VIVEK SHANBHAG [INDIA]: GHACHAR GHOCHAR
13.09. / 23:00 Uhr / Specials 3 x 8: JONAS LÜSCHER [CH/ D], SUJATHA GIDLA [INDIA/ USA], AND BIANCA BELLOVÁ [CZ]
14.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature FRANCESCA SANNA [I]: ME AND MY FEAR
14.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature DAVID GRAEBER [USA]: THE DEMOCRACY PROJECT - A HISTORY, A CRISIS, A MOVEMENT
14.09. / 09:00 Uhr / International Children's and Youth Literature FRANCESCA SANNA [I]: THE JOURNEY
14.09. / 09:30 Uhr / International Children's and Youth Literature EVELYNE LAUBE & NINA WEHRLE [CH]: MARTA & MOI
14.09. / 09:30 Uhr / Haus der Berliner Festspiele / International Children's and Youth Literature JASON REYNOLDS [USA]: GHOST
14.09. / 10:00 Uhr / International Children's and Youth Literature FRANCESCA SANNA [I]: THE JOURNEY
14.09. / 11:30 Uhr / International Children's and Youth Literature STEFANIE HÖFLER [D]: TANZ DER TIEFSEEQUALLE
14.09. / 11:30 Uhr / International Children's and Youth Literature ASTRID LINDGREN [SWEDEN]: RONJA RÖVARDOTTER PRESENTED BY JOHAN PALMBER
14.09. / 12:00 Uhr / International Children's and Youth Literature JASON REYNOLDS [USA]: LONG WAY DOWN - WORKSHOP
14.09. / 12:00 Uhr / International Children's and Youth Literature JASON REYNOLDS [USA]: LONG WAY DOWN
14.09. / 18:00 Uhr / Reflections LI BIFENG [CHINA]: WINGS IN THE SKY
14.09. / 18:00 Uhr / Reflections DIDIER ERIBON [F] – INFLUENCES
14.09. / 18:00 Uhr / Speak, Memory NICHOLAS SHAKESPEARE [GB] REFLECTS ON BRUCE CHATWIN [GB]
14.09. / 18:00 Uhr / Special: The Art of Cooking CULINARY READING
14.09. / 18:00 Uhr / Specials FIRST APP READING – A RETELLING OF BERLIN’S HISTORY
14.09. / 19:00 Uhr / Reflections RICK STROUD [GB] – LONELY COURAGE
14.09. / 19:00 Uhr / Literatures of the World ÁNGEL SANTIESTEBAN [CUBA]: WOLVES IN THE NIGHT
14.09. / 19:00 Uhr / Literatures of the World MICHAEL ONDAATJE [CANADA]: WARLIGHT
14.09. / 19:00 Uhr / Literatures of the World ARCHIL KIKODZE [GEORGIA]: SOUTHERN ELEPHANT
14.09. / 19:00 Uhr / Science and the Humanities PHILIPP HÜBL [D] – REASON IN AN AGE OF MANIPULATION
14.09. / 19:30 Uhr / Reflections OPEN SECRETS – HOW THE APARTHEID REGIME STAYED ALIVE AND WHO PROFITED FROM IT
14.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World DRAGO JANČAR [SLO]: NORTHERN LIGHTS
14.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World NINO HARATISCHWILI [GEORGIA/ D] – DIE KATZE UND DER GENERAL [THE CAT AND THE GENERAL]
14.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World SEBASTIAN BARRY [IRL]: DAYS WITHOUT END
14.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World NICHOLAS SHAKESPEARE [GB]: STORIES FROM OTHER PLACES
14.09. / 21:00 Uhr / Special: The Art of Cooking LIZZIE COLLINGHAM [GB] – THE HUNGRY EMPIRE. HOW BRITAIN’S QUEST FOR FOOD SHAPED THE MODERN WORLD
14.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World BERNHARD SCHLINK [D]: OLGA
14.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World ANTONIO ORTUÑO [MEXICO]: MADRID, MEXIKO
14.09. / 23:00 Uhr / Specials 3 x 8: ARCHIL KIKODZE [GEORGIA], RICK STROUD [GB], AND ANGEL SANTIESTEBAN [CUBA]
15.09. / 10:00 Uhr / Reflections IN PARALLEL — THROUGHOUT THE DAY
15.09. / 10:45 Uhr / Reflections INTRODUCTION: WHAT COMES AFTER THE NATION STATE?
15.09. / 11:00 Uhr / Reflections ON DEMOCRACY BEYOND THE NATION STATE
15.09. / 12:45 Uhr / Reflections LIVE-TEXT-SOUND-VIDEO. NICOLETA ESINENCU [MOLDOVA]
15.09. / 13:00 Uhr / International Children's and Youth Literature BERLINER LIBRARY FESTIVAL
15.09. / 13:00 Uhr / Reflections SOLIDARITY AND CITIES OF CHANGE
15.09. / 14:00 Uhr / International Children's and Youth Literature EVELYNE LAUBE & NINA WEHRLE [CH]: MARTA & MOI
15.09. / 14:00 Uhr / Amerika-Gedenkbibliothek Kreuzberg / International Children's and Youth Literature JASON REYNOLDS [USA]: GHOST
15.09. / 15:00 Uhr / Reflections LIVE-TEXT-SOUND-VIDEO. SIVAN BEN YISHAI [D/ ISRAEL]
15.09. / 15:15 Uhr / Reflections MOVEMENTS BEYOND THE NATION STATE – THE INTERNATIONAL WOMEN’S STRIKE
15.09. / 16:00 Uhr / Reflections LUKE HARDING [GB] – COLLUSION
15.09. / 16:00 Uhr / Reflections NICHOLAS SHAKESPEARE [GB] AND NORMAN OHLER [D] ON HITLER AND CHURCHILL
15.09. / 16:30 Uhr / Reflections LIVE-TEXT-SOUND-VIDEO. ARIEL NIL LEVY [D/ ISRAEL]
15.09. / 16:45 Uhr / Reflections 10 YEARS OF LEHMAN BROTHERS COLLAPSE — O BROTHER, WHERE ART THOU?
15.09. / 18:00 Uhr / Science and the Humanities: Die Evolution der menschlichen Kultur / The Evolution of Human Culture RAOUL SCHROTT [A] AND ARTHUR JACOBS [D] ON THE DEVELOPMENT OF POETRY
15.09. / 18:00 Uhr / Special: The Art of Cooking NIGEL SLATER [GB] – THE CHRISTMAS CHRONICLES
15.09. / 18:45 Uhr / Reflections LIVE-TEXT-SOUND-VIDEO. MAREN KAMES [D], KATHARINA SCHULTENS [D] AND MEHDI MORADPOUR [IRAN/ D]
15.09. / 18:45 Uhr / Reflections »LIVE TOGETHER, DIE ALONE« – LECTURE PERFORMANCE BY FELIPE G. GIL [E]
15.09. / 19:00 Uhr / Reflections TAX HAVENS AND OFFSHORE INVESTMENT
15.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World JENNIFER EGAN [USA]: MANHATTAN BEACH
15.09. / 19:30 Uhr / Literatures of the World FRANCESCA MELANDRI [I]: BLOOD RIGHT
15.09. / 20:15 Uhr / Reflections WHAT’S MORE EXTREME THAN THE CENTER?
15.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World MELINDA NADJ ABONJI [H/CH]: TORTOISE SOLDIER
15.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World ANTONELLA LATTANZI [I]: A DARK STORY
15.09. / 21:00 Uhr / Literatures of the World MAJA LUNDE [N]: BLUE
15.09. / 22:00 Uhr / Reflections CLOSING PERFORMANCE BY BABYLON BERLIN ORCHESTRA
08.10. / 10:00 Uhr / International Children's and Youth Literature OPENING EVENT THEO 2019